روستای سورکوه

ای سورکوهئن؛ سلام!اگه قله قاف هم بشیم،بازم سورکوهی هیسیم.

نمایی از داخل روستای سورکوه

این روزها، روزهای کار مردان و زنان کشاورز در روستاهای گیلان است. مردان و زنان زحمتکش روستای سورکوه هم در این روزها سخت مشغول آماده سازی زمین و یا نشاء زمین های خود هستند. اگر سری به روستا بزنید، می بینید که داخل روستا خلوت تر از همیشه هست. زنان برای کار نشاء در زمینهامشغولند و مردان هم برای آماده سازی زمینهای کشاورزی و یا اگر نشاء کرده باشند مشغول سرکشی به زمینها هستند، تا خدای ناکرده در همین ابتدای کار کشاورزی با مشکلی برنخورند. ضمن خسته نباشید به همه مردان و زنان زحمتکش روستای سورکوه، از خداوند منان می خواهم که به همه برکت بدهد و به امید خدا سال پربار و پر آبی را داشته باشند.

گیلکی

ایی روزان، روزای کار وتلاش همه ی امی مردانان و زورانن گیلان روستا هیسه. امی مردانان و زورانن زحمتکش روستای سورکوه هم سخت خو بیجارسران مشغولن. یا خو بیجاران چاوو درن و یا زورانن بیجارون مین نشاسترن. اگه یه سر امی روستا مین بشین، خودوتون هینین که روستا مین تاسیونه و خلوت تر از همیشه هیسه. زورانن بیجارون مین نشاسترن و مردانان بیجارون چاوو درن و اگه نشاء بودوبون، خو بیجارون سر هیسن، تا یه مرته ایشون تومون که بنشاستن خرابه نبون. از خودا خوانم،همه برکت بده و سال پور محصول و پور آبی داشته بون. 

 از داخل روستای سورکوه.gif

برای دیدن عکس در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

  
نویسنده : سیروس کریمی پور سورکوهی ; ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٩

کارآفرین روستای سورکوه

مطلبی را که در این پست می خواهم خدمت خواننده گان محترم عرض کنم،فقط وفقط برای رشد و توسعه روستای سورکوه می باشد و خدای ناکرده قصد تبلیغ کسی را ندارم و احتیاج هم به این کار ندارم.اگر بحث آسیب شناسی باشد و پیگیر این مطلب باشیم که چرا روستای سورکوه با توجه به اینکه از بزرگترین روستاهای منطقه املش می باشد و بعد از انقلاب اسلامی نتوانسته به حق خودش برسد،بایستی مطالب این پست را بگویم، تا شاید گوش شنوایی پیدا شد و این روستا به آن چیزی که حقش است برسد.

روستای سورکوه با توجه به اینکه از قدیم الایام نسبت به روستا های اطراف مرکزیت داشته، محل حضور و رفت و آمد اهالی روستاهای اطراف بوده وبه نوعی روستاهای اطراف، قسمت اعظم نیازهای خود را از روستای سورکوه برآورده می کردند. این روستا از قدیم به علت داشتن مدرسه ابتدایی و راهنمایی، شرکت تعاونی روستایی، خانه بهداشت و مرکز بهزیستی و از همه مهمتر جمعیت زیاد و زمینهای کشاورزی، رونق وآبادانی خاصی داشته است. بطوریکه در روستای سورکوه دو باب کارخانه برنجکوبی با ظرفیت تمام، به کشاورزان این روستا خدمت می کردند. متاسفانه در چند سال گذشته بعلت افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات و مسائل دیگر، یکی از این دو کارخانه برنجکوبی تعطیل شده است و کارخانه دیگر با همت و کوشش و مدیریت مدیر محترم آن جناب آقای محمد سرپناه با افزایش راندمان کاری و افزایش ظرفیت (البته با صرف هزینه های بسیار زیادی) به کار خو مشغول وبه ارائه خدمات به کشاورزان عزیز می پردازد.

img_0197.jpg

جناب آقای محمد سرپناه که می توان بحق ایشان را بعنوان تنها کارآفرین روستای سورکوه نامید با راه اندازی مجدد کارخانه برنجکوبی روستای سورکوه بنام " شالی کوبی عدالت" علاوه براینکه باعث شده اهالی روستای سورکوه برای تبدیل شالی های خود به برنج، سرگردان وگرفتار جاهای دیگر نباشند، در طول سال زراعی با پرداخت وام قرض الحسنه (بدون سود) به کشاورزان،این امکان را برای کشاورزانی که مشکل مالی دارند فراهم کرده تا کشاورزان با قیمت پائینتر محصولات خود را به افراد سودجو پیش فروش نکرده و ضرر بیشتری نکنند. در این کارخانه 6 نفر مشغول به کار می باشند و در کنار آن آقای محمد سرپناه با تاسیس آژانس مسافرتی (آژانس اتحاد)، تعداد 7 نفر راننده را هم در آژانس مشغول به کار کرده است. این کار ایشان (راه اندازی مجدد کارخانه برنجکوبی و تاسیس آژانس مسافرتی) قابل تقدیر و تشکر است و بر مسئولین شهرستان املش واجب است که برای کمک ورسیدن به هدف ایجاد بازار کار، مساعدتهای لازم از قبیل تسهیلات و تجهیزات لازم را به ایشان بدهند تا با تلاش و کوشش بیشتری به اهالی روستای سورکوه خدمت بکنند.

img_0195.jpg

از جمله مشکلاتی که کشاورزان با آن روبرو هستند پائین بودن کیفیت برنج تولیدی است و دلیل آن هم علاوه برقدیمی بودن روشهای کشت ، داشت و برداشت، قدیمی بودن ماشین آلات برنجکوبی می باشد و برای انجام اصلاح ساختار تولید و بدست آمدن برنج با کیفیت نصب، تجهیزات مدرن و پیشرفته لازم و ضروری است.آقای محمد سرپناه به عنوان مدیر کارخانه برنجکوبی و با توجه به اینکه با مشکلات کشاورزان از نزدیک آشنایی دارد، همیشه سعی کرده در مجموعه تحت مدیریت خویش، برای تولید برنج با کیفیت، اقدامات مناسب را انجام دهد. با توجه به اینکه اصلاح ساختار تولید برنج نیاز به دستگاههای مدرن دارد، دریافت تسهیلات ضروری و لازم است.آقای محمد سرپناه در گفتگو با نشریات محلی از جمله،مجله معین شرق گیلان و مجله موج شمال فرمودندکه: برای جلوگیری از ضایعات بیشتر برنج و ایجاد دامنه شغلی بیشتر در روستای سورکوه، نیاز به تسهیلات بیشتر دارند واز آنجائیکه دولت براساس طرح توسعه ریاست جمهوری،خواستار اصلاح ساختار تولید برنج بوده طی  بخشنامه ای به جهادکشاورزی اعلام کرده، برای جلوگیری از ضایعات بیستر برنج در کارخانه های برنجکوبی، تسهیلاتی را در اختیار بانک های کشاورزی قرار داده، تا متقاضیان در یافت این تسهیلات بتوانند برای اصلاح ساختار کارخانه های برنجکوبی اقدام کنند.

img_0199.jpg

برای دیدن عکسها در اندازه بزگتر، روی عکس کلیک کنید.

برای خواندن و دیدن بقیه مطالب و عکسها به ادامه مطلب بروید.

ادامه مطلب   
نویسنده : سیروس کریمی پور سورکوهی ; ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها : محمد سرپناه

نشاء برنج = توم (toom)

در زبان شیرین گیلکی به جوانه های برنج که در خزانه بزرگ شده و برای نشاء کاری آماده می شود توم(toom) می گویند که در لهجه های مختلف گیلکی کمی در لهجه تفاوت دارد.وقتی جوانه های برنج در خزانه به اندازه کافی رشد کرد و برای نشاء آماده شد،این جوانه ها از خزانه خارج می شود به زنان زحمت کش نشاءکار رسانده می شود و آنها این جوانه ها را در زمین باتلاق شالیزار می کارند. نشاء برنج کاری بس سخت و طاقت فرساست و این کار در منطقه شرق گیلان توسط زنان زحمت کش انجام می شود. در اینجا به همه زنان و مردان پرکار و زحمت کش روستای سورکوه که با یاد و توکل به خداوند رحمان و رحیم سال جدید کشاورزی را شروع کرده اند خداقوت و خسته نباشید می گویم. انشاءالله خداوند به همه ی شما عزیزان برکت بدهد و برنج هایی را که با هزاران زحمت و تلاش بدست می آورید برای عروسی عزیزان خود خرج کنید.

img_0176.jpg

بردن نهال برنج برای زنان نشاء کار

img_0178.jpg

 برای دیدن عکسها در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

ادامه مطلب   
نویسنده : سیروس کریمی پور سورکوهی ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها : نشاء کاری ، توم ، toom