روستای سورکوه

ای سورکوهئن؛ سلام!اگه قله قاف هم بشیم،بازم سورکوهی هیسیم.

لافند بازی

این ورزش به نام های مختلف از جمله لافند بازی و بند بازی در گیلان رواج داشته است.
نقش های ایفاگر در این ورزش عبارتند از: بند باز یا پهلوان،  شیطانک که وردست پهلوان است، سرناچی دهل زن یا نقاره زن در این بازی که به هنگام جشنهای مختلف و با دعوت اهالی برگزار می‌شود.
پهلوان با ذکر دعا و حمد وثنا به درگاه خداوند و ذکر مناقب مولای متقیان بالای دار می‌رود و با چوبی که به منظور حفظ تعادل خویش در دست می‌گیرد از روی طناب رد می‌شود و با اجرای حرکات مختلف نمایشی مردم و تماشاجگران را سرگرو می کند . در همین موقع  شیطانک با حرکات خنده آور خود مردم را سرگرم می‌کند و نوازندگان سرنا و نقاره به نواختن آهنگ‌های محلی شاد و هیجان انگیز می پردازند.
لافند بازی در روستاهای جلگه ای گیلان طرفداران فراوانی دارد و این مراسم در عید نوروز و اعیاد مختلف و عروسی در روستاهای استان گیلان به اجرا در می آید.

امسال (1392) در تعطیلات عید نوروز ودر روزهای 11 و12 فروردین در روستای سورکوه به مناسبت عید نوروز ودوازده فروردین، روز جمهوری اسلامی به همت اعضای شورای روستای سورکوه، اقایان علی صفرپناه، مسعود خیراتی و محمد حسن پورشریف، مراسم لافند بازی توسط یکی از پهلوانان این رشته به اجرا درآمد که بنده سعادت داشتم به عنوان یکی از تماشاگران در این مراسم حضور داشته باشم.

عکسهای این پست مربوط به مراسم لافند بازی روستای سورکوه در عید امسال (1392) می باشد.

شیطانک

پهلوان لافند باز

قبل از شروع اجرای حرکات نمایشی توسط پهلوان، بین او وشیطانک مبارزه ایی نمایشی (کشتی) به اجرا در می آید و پهلوان با به زمین زدن شیطانک، مراسم و حرکات نمایشی خود را شروع می کند

شروع لافند بازی و رفتن پهلوان لافندباز به بالای دار

با اجرای حرکات نمایشی توسط پهلوان بر روی لافند یا طناب، شیطانک هم با اجرای اداهای نمایشی پائین طناب و بر روی زمین، موجب انبساط خاطر تماشا گران می شود.

نشستن بر روی لافند

خوابیدن بر روی لافند

نشستن بر روی طشت و قابلمه

بقیه عکسها را در ادامه مطلب ببینید
 

ادامه مطلب   
نویسنده : سیروس کریمی پور سورکوهی ; ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢