روستای سورکوه

ای سورکوهئن؛ سلام!اگه قله قاف هم بشیم،بازم سورکوهی هیسیم.

کارآفرین روستای سورکوه

مطلبی را که در این پست می خواهم خدمت خواننده گان محترم عرض کنم،فقط وفقط برای رشد و توسعه روستای سورکوه می باشد و خدای ناکرده قصد تبلیغ کسی را ندارم و احتیاج هم به این کار ندارم.اگر بحث آسیب شناسی باشد و پیگیر این مطلب باشیم که چرا روستای سورکوه با توجه به اینکه از بزرگترین روستاهای منطقه املش می باشد و بعد از انقلاب اسلامی نتوانسته به حق خودش برسد،بایستی مطالب این پست را بگویم، تا شاید گوش شنوایی پیدا شد و این روستا به آن چیزی که حقش است برسد.

روستای سورکوه با توجه به اینکه از قدیم الایام نسبت به روستا های اطراف مرکزیت داشته، محل حضور و رفت و آمد اهالی روستاهای اطراف بوده وبه نوعی روستاهای اطراف، قسمت اعظم نیازهای خود را از روستای سورکوه برآورده می کردند. این روستا از قدیم به علت داشتن مدرسه ابتدایی و راهنمایی، شرکت تعاونی روستایی، خانه بهداشت و مرکز بهزیستی و از همه مهمتر جمعیت زیاد و زمینهای کشاورزی، رونق وآبادانی خاصی داشته است. بطوریکه در روستای سورکوه دو باب کارخانه برنجکوبی با ظرفیت تمام، به کشاورزان این روستا خدمت می کردند. متاسفانه در چند سال گذشته بعلت افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات و مسائل دیگر، یکی از این دو کارخانه برنجکوبی تعطیل شده است و کارخانه دیگر با همت و کوشش و مدیریت مدیر محترم آن جناب آقای محمد سرپناه با افزایش راندمان کاری و افزایش ظرفیت (البته با صرف هزینه های بسیار زیادی) به کار خو مشغول وبه ارائه خدمات به کشاورزان عزیز می پردازد.

img_0197.jpg

جناب آقای محمد سرپناه که می توان بحق ایشان را بعنوان تنها کارآفرین روستای سورکوه نامید با راه اندازی مجدد کارخانه برنجکوبی روستای سورکوه بنام " شالی کوبی عدالت" علاوه براینکه باعث شده اهالی روستای سورکوه برای تبدیل شالی های خود به برنج، سرگردان وگرفتار جاهای دیگر نباشند، در طول سال زراعی با پرداخت وام قرض الحسنه (بدون سود) به کشاورزان،این امکان را برای کشاورزانی که مشکل مالی دارند فراهم کرده تا کشاورزان با قیمت پائینتر محصولات خود را به افراد سودجو پیش فروش نکرده و ضرر بیشتری نکنند. در این کارخانه 6 نفر مشغول به کار می باشند و در کنار آن آقای محمد سرپناه با تاسیس آژانس مسافرتی (آژانس اتحاد)، تعداد 7 نفر راننده را هم در آژانس مشغول به کار کرده است. این کار ایشان (راه اندازی مجدد کارخانه برنجکوبی و تاسیس آژانس مسافرتی) قابل تقدیر و تشکر است و بر مسئولین شهرستان املش واجب است که برای کمک ورسیدن به هدف ایجاد بازار کار، مساعدتهای لازم از قبیل تسهیلات و تجهیزات لازم را به ایشان بدهند تا با تلاش و کوشش بیشتری به اهالی روستای سورکوه خدمت بکنند.

img_0195.jpg

از جمله مشکلاتی که کشاورزان با آن روبرو هستند پائین بودن کیفیت برنج تولیدی است و دلیل آن هم علاوه برقدیمی بودن روشهای کشت ، داشت و برداشت، قدیمی بودن ماشین آلات برنجکوبی می باشد و برای انجام اصلاح ساختار تولید و بدست آمدن برنج با کیفیت نصب، تجهیزات مدرن و پیشرفته لازم و ضروری است.آقای محمد سرپناه به عنوان مدیر کارخانه برنجکوبی و با توجه به اینکه با مشکلات کشاورزان از نزدیک آشنایی دارد، همیشه سعی کرده در مجموعه تحت مدیریت خویش، برای تولید برنج با کیفیت، اقدامات مناسب را انجام دهد. با توجه به اینکه اصلاح ساختار تولید برنج نیاز به دستگاههای مدرن دارد، دریافت تسهیلات ضروری و لازم است.آقای محمد سرپناه در گفتگو با نشریات محلی از جمله،مجله معین شرق گیلان و مجله موج شمال فرمودندکه: برای جلوگیری از ضایعات بیشتر برنج و ایجاد دامنه شغلی بیشتر در روستای سورکوه، نیاز به تسهیلات بیشتر دارند واز آنجائیکه دولت براساس طرح توسعه ریاست جمهوری،خواستار اصلاح ساختار تولید برنج بوده طی  بخشنامه ای به جهادکشاورزی اعلام کرده، برای جلوگیری از ضایعات بیستر برنج در کارخانه های برنجکوبی، تسهیلاتی را در اختیار بانک های کشاورزی قرار داده، تا متقاضیان در یافت این تسهیلات بتوانند برای اصلاح ساختار کارخانه های برنجکوبی اقدام کنند.

img_0199.jpg

برای دیدن عکسها در اندازه بزگتر، روی عکس کلیک کنید.

برای خواندن و دیدن بقیه مطالب و عکسها به ادامه مطلب بروید.


img_0196.jpg

آقای محمد سرپناه با انتقاد از مسئولین شهرستان املش،بخصوص بانک کشاورزی و جهاد کشاورزی گفتند: بر اساس بخشنامه ای که جهاد کشاورزی به بانک های کشاورزی اعلام کرده، این بانک موظف بوده تسهیلات جهادکشاورزی را به کارخانه های متقاضی نصب تجهیزات مدرن اختصاص داده تا بدین طریق از ضایعات بیشتر برنج تولیدی جلوگیری بعمل آورد ولی متاسفانه بانک کشاورزی و کارشناسان تسهیلات این بانک با سختگیریهای فراوان و در خواست وثیقه های غیر معمول، مقدار تسهیلات درخواستی را کم کرده، که این کار مشکلی را نه از مدیران کارخانه های برنجکوبی و نه از کشاورزان کم کرده است.

ایشان با اعلام اینکه: بنده در روستا برای حمایت از کشاورزان سالانه یکصدوپنجاه میلیون ریال مساعده به کشاورزان می دهم و این مبلغ را از بازار ویا بانک دریافت می کنم، چرا از طرف مسئولین استانی و شهرستان املش حمایت نمی شوم؟ در کارخانه بنده که 6 نفر مشغولند و بیمه شان را پرداخت می کنم و در کنار آن آژانس مسافربری اتحاد داشته و7 راننده در آن امرار و معاش دارند، کلا" 13 نفر مشغول به کارهستند، انتظار من از مسئولین این است که حمایت شوم و وامی که از طرف جهاد کشاورزی املش تائید وبه بانک معرفی شده ام را پرداخت نمایند، تا دستگاههای مدرن نصب کرده و درصد ضایعات برنج را کاهش دهم نه اینکه از طرف حراست بانک کشاورزی محاکمه شوم

img_0200.jpg

خدمات برنجکوبی عدالت عبارت است از،حمل ونقل شلتوک و حتی گونی رایگان در اختیار کشاورزان قرار داده و کرایه سفید کردن برنج برای هر 150 کیلو، 8 کیلو برنج دریافت می کند.مساحت کارخانه 568 متر مربع می باشد واز مسئولین انتظار است که برای اصلاح ساختار تولید برنج و کم شدن ضایعات که به نفع کشاورزان است، مساعت لازم را بعمل آورند  وجهت تجهیز و نوسازی کارخانه برنجکوبی، وام مورد نیاز را به آقای سرپناه پرداخت نمایند.

img_0194.jpg

بهرحال چنین به نظر می رسد که وجود افرادی مانند آقای محمد سرپناه در روستای سورکوه، اگر همراه با توجه مسئولین باشد می تواند جهت کم کردن مشکلات روستائیان موثر و مفید باشد و با توجه به اینکه دولت در سیاستها و برنامه ریزیهای توسعه نگاه ویژه ایی به روستاها دارد، اصلاح ساختار تولید در روستا و بهینه سازی ابزار و لوازم تولید، گام موثری در بهبود، رشد و افزایش تولید می باشد. امید است دولت خدمتگزار و مسئولین رده بالای استان گیلان، مشکلات افرادی مانند آقای محمد سرپناه را،مشکلی برای کشاورزان دانسته و اقدامات بایسته و شایسته را انجام بدهند.

  
نویسنده : سیروس کریمی پور سورکوهی ; ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها : محمد سرپناه